Monday, July 25, 2011

Whole Foods Deals for Week of 7/24-7/30/11-Tazo Tea, Greek Yogurt, Seventh Generation, Method, & Hubert's Lemonade & Coupon Matchups!

Some of my friends have commented on how there are never any coupons for healthy options. I tend to disagree. Today, I took several of my coupons to shop at Whole Foods-a store that pride's itself on local, natural, organic, and green. Below I will show you how you can snag some FREE or very inexpensive groceries at one of my favorite stores! 

Whole Foods Market Coupon Policy: While there is no specific policy posted on their website, Whole Foods Market allows for stacking (meaning 1 store coupon + 1 manufacturer coupon per item or as specified in the coupon instructions). This policy is similar to other stores such as Target, CVS, and Rite Aid, all of whom have their own store coupons that are stackable with manufacturer ones. 

Click here to check out current store Q's available on their website. Remember to bring your own bag and get .05 cents deducted from your purchase!  

Grocery Items
Tazo Tea ($1.59), $3.36 for 4 w/Qs!
-Buy 4 bottles of Tazo Tea ($1.59x4=$7.58)
-Use $1/4 MQ from SS 7/17/11 
-Use FOUR .50 cents/1 Store Qs (takes off $2 total)
=$7.58-$1-$2= $3.36!
Note: If you're in CA like myself, you will pay an additional .05 cents per bottle due to CRV.

Organic Oikos Greek Yogurt 16oz cup or 4 pack 4oz cups ($3.99 for 4 Pack 4oz Cups), $1.99 w/Qs!
-Buy 1 Oikos Greek Yogurt 4 Pack-4oz Cups ($3.99)
-Use $1/1 MQ from Sunday Paper (SS ????) OR here
=$3.99-$1-$1= $1.99!

Kashi Product (Least Expensive Item I found was the $3.99 cereal)
-$1/2 Store Q- Kashi Whole Planet Foundation Cereals, Simply Maize, Indigo Morning, or 7 Whole Grain Flakes (mix or match)
-Use TWO $2/1 MQ (buy from RecycleBank for 125 pts)
=$3.99x2= $7.98-$1-$2-$2= $2.98 for 2!

Cascadian Farm Product-Squares or Raisin Bran, 2/$6, as low as $1 each w/Qs!
= $6-$2-$2= $2 for two!

DeLallo Pasta ($1.98), as low as $1.96 for two w/Qs!
-$1/2 MQ from here (registration required)
=$1.98+$1.98-$1-$1= $1.96 for two!

Larabar Bars ($1.29), as low as .79 cents each when you buy 4 w/Qs!
-$1/2 Store Q flavors/varieties LARABAR or JOCALAT Bars
-Use $1.10/4 MQ (no longer available to print)
= $1.29x4= $5.16-$1.10-$1=$3.16 for 4 aka .79 cents each!

Odwalla Beverage 12oz ($1.99), as low as $1.09 w/Qs!
-.35 cents/1 MQ found in All You Magazine, 04/2011, and 06/2011
=$1.99-.55-.35= $1.09!

Hubert's Lemonade ($Price Not Verified), as low as FREE w/MQ!
-This isn't a stacking deal, but for those who were able to get in on the Facebook page deal (Free Lemonade Giveaway), Whole Foods does carry this lemonade. Be sure to call and ask beforehand since NOT all stores carry it.

Method Item $3.99 (multiple items at this price), as low as $1.99 w/Qs!
-$1/1 MQ from SS 6/19/11
 =$3.99-$1-$1= $1.99! This price is comparable to Target when it has a stackable store Q although some of the Method cleaning items is currently on clearance/price cut at Target. Otherwise, this is a great price!

Seventh Generation Product ($1.99 for Paper Towels), as low as .49 cents w/Qs!
=$1.99-$1-.50 cents= .49 cents!

Other Store Coupons (You can print all of them here)
-$1/1 Whole Foods Brand supplement (excludes travel/size)
-1 FREE Side when you buy 1 Whole Rotisserie chicken, get a free family side of cole slaw, potato salad, or macaroni salad (select varieties)
-$1/1 Original Brat Hands Sausage
-$1/1 Wellshire Bacon, Turkey Bacon, Sausages, Hot Dogs, Franks or Sandwich Slices, select varieties
-$1/1 Bottle 365 Everyday Value Canola Oil (excludes organic variety)
-$1/1 Jar 365 Everyday Value Organic Roasted Red Peppers
-$1/1 12oz squeeze bottle 365 Everyday Value Organic Wildflowers Honey
-$1/1 bottle of 365 Everyday Value Organic Soy Sauce
-$1/1 Back to Nature Product
-$3/2 Cans of Blaster organic pancake and waffle batter
-$1/1 Ben & Jerry Pint- definitely keep an eye out on MQs, last one was $1/1
-$1/2 32oz bottles of Lifeway Organic Lowfat Kefir
-$5/1 Garden of Life Vitamin Code 120ct or 240 ct (excludes Vitamin Code Liquid, Vitamin Code Kids, or Single Nutrient Formulas)
-$1/2 DeLallo Pasta (Organic Whole Wheat or Organic)
-.50 cents/1 20 ounce vitamin water or vitaminwater zero
-$3/1 case (12 bottles) 1L Bottles of Smartwater
-$1/1 4 Pack of Siggi's Probiotics Drink
-$1/1 8oz bag of Kettle Brand TIAS! Tortilla Chips
-.50 cents/1 4 Pack Lifeway Probugs
-$1/50/2 Nature's Path Organic Granola or boxes of Granola Bars
-$1.50/2 Nature's Path Organic Eco Pacs Cereal or waffles
-.50 cents/1 Newman's Own Organic Pop's Corn (no matching MQ right now, but bookmark this link for the future)
-$1/1 Organic Valley 8oz cheese
-.50 cents/1 16oz Organic Valley Creamer
-.55 cents/1 San-J Gluten Free cooking sauce or Salad Dressing
-$1/1 Stonyfield Organic frozen yogurt pint, quart, or package of novelty bars, or ice cream pint
-.50 cents/1 thinkThin or thinkThin crunch bar
-$1/1 Traditional Medicinals Smooth Move, Everday Detox, Lemon EveryDay Detox, or Nighty Night herbal tea
-$1/1 So Delicious item (excludes frozen items)- sign up for future MQs here
-.75 cents/1 32oz tub of Stoneyfield Organic 0% fat low fat or whole milk yogurt

No comments:

Post a Comment